Uživatel: nepřihlášen | Přihlásit se | Nová registrace | Zapomenuté heslo
Doporučujeme Možnost refinancování

Se sazbou 1,9%Nejpozději do:
30.4.2018

více informací
Newslettery

zadejte Váš email a můžete dostávat od nás zajímavé zprávy

Anketa

Finance a domácnost


Hospodaření bez pasiv a aktiv. Nejprve si ukážeme fiktivní rozpočet domácnosti, která nemá přebytek, to znamená, že veškerý příjem bezprostředně mění na výdaje.

obr

Tato domácnost vynakládá veškerý příjem především na spotřební výdaje. Žádný příjem nepocházejí z aktiv a získané peníze je ani nedovolují vytvářet. Kladem je, že domácnost není, mimo běžných pasiv zatížena dalšími pasivy. Tím se vyvaruje jednak zvýšení výdajů (na splátky) a také toho, aby se zadlužila.


Hospodaření s pořizováním pasiv. Tento příklad znázorňuje domácnost, která sice má větší příjem, ale zároveň zvyšuje výdaje (jídlo, oblečení, zábava) a nakupuje spotřební předměty na úvěr (48000 Kč na 4 roky) či formou finančního leasingu(120000 Kč na 2 roky) a tak zároveň zvyšuje svá pasiva (závazky). Vyšší příjem domácnost nepoužila na pořízení aktiv (majetek).

obr

Domácnost je zatížena vedle běžných pasiv novými pasivy (úvěr a leasing), které domácnost využila na doplnění nového a moderního zařízení. V příkladu vidíme, že i po odečtení splátek úvěrů a leasingu zbývají domácnosti volné prostředky. Nicméně na zvýšení nákladů musí každý měsíc vytvořit odpovídající příjem. A protože si domácnost dopřává řadu nových věcí, je v jakémsi kolotoči neustálého nedostatku peněz a špatné finanční situaci vzhledem k nevyrovnané rozvaze. Je zřejmé že domácnosti chybí finanční gramotnost.


Hospodaření s příjmy z aktiv
. Tento příklad ukazuje domácnost, která pořídila aktivum (majetek) - dům k pronájmu - úvěr 252 000 Kč na 7 let. Pořízení aktiva jí přináší další příjem, který převyšuje splátku úvěru a to umožňuje, aby na krytí zvýšených výdajů nemusela použít úvěr, ani leasing a tak nezvyšovat svá pasiva (závazky).

obr

Tato domácnost má i jiný příjem než mzdu. Pravidelným zdrojem je pasivní příjem z aktiv (pronajímaný byt). Domácnost nezvyšuje výdaje. Má volné peníze, ale nepořizuje nové spotřební předměty i když by je získala levněji, neboť by nemusela platit úrok za půjčky. Domácnost využívá volné peníze a úvěry k pořízení aktiv - bytu, který pronajímá tak, že příjem z pronájmu pokrývá splátky úvěru. Po splacení úvěru na pořízené aktivum dojde ke snížení výdajů i snížení pasiv a tedy zlepšení finanční situace. Volné peníze může domácnost využít k podnikání, může je výnosně ukládat či investovat a tak si zajistit další příjem. Je zřejmé, že tato domácnost má finanční gramotnost a předpoklady pro úspěšné podnikání, pro získání trvalých příjmů a pro získání dostatku peněz na naplnění svých životních cílů. Finanční gramotnost na wikipedii.

Máte zájem o další informace pak neváhejte a napište.Zdravý Čech - životní styl Zajímavé stánky www.uspory.cz

Úspory.cz jsou projektem skupiny epojištění.cz. Nabízí řešení pro úspory v oblastech pojištění, hypoték, energie, telekomunikace, zdraví a slevových voucherů...


všechny stránky
Bohatý Čech na facebooku

Aktuality GDPR se blíží

23.04.2018 - Na konci května vstoupí v platnost obecné nařízení o ochraně osobních údajů, známé pod zkratkou GDPR. Tato nová legislativa harmonizuje a upřesňuje pravidla nakládání s osobními údaji v celé Evropské Unii. V českém prostředí se díky vysokým sankcím za nedodržení mluví o „revoluci v ochraně osobních údajů“. Je třeba věnovat pozornost upraveným postupům a zvýšené administrativě. celý článek


všechny aktuality