Uživatel: nepřihlášen | Přihlásit se | Nová registrace | Zapomenuté heslo
Doporučujeme Dejte o sobě vědět

Pořídit si web
s redakčním a provizním
systémem.

10 dnů na ověření

více informací
Newslettery

zadejte Váš email a můžete dostávat od nás zajímavé zprávy

Anketa
Jakou prezentaci preferujete (4.5.18)

vlastní webová stránka
(3291 hlasů)

 

záznam v katalogu
(3053 hlasů)

 

odborné články
(3085 hlasů)

 

reklamní sdělení
(3061 hlasů)

 

rozesílání emailů
(3149 hlasů)

 

osobní jednání
(3004 hlasů)

 

Co je finanční gramotnost


Prvním krokem k finanční gramotnosti je zvládnutí toho jak a kam peníze tečou, to znamená znát nejenom naše příjmy, ale i výdaje. Porovnání příjmů a výdajů říkáme „rozpočet". Zpracováním rozpočtu zároveň zjistíme, za co všechno peníze dostáváme a za co je utrácíme. Je zřejmé, že náš domácí rozpočet bude mít buď větší příjmy než výdaje, nebo opačně. Vznikne tak přebytek, nebo deficit domácího rozpočtu. Rozpočet může být i vyrovnaný, když příjmy a výdaje budou ve stejné výši. Má-li domácí rozpočet přebytek, pak ho můžeme využít pro různé formy spoření nebo investování. Má-li domácí rozpočet deficit, pak jej vyrovnáváme různými druhy půjček. Je-li deficit opakovaný, pak musíme výdaje omezit nebo hledat cesty ke zvýšení příjmů.


Druhým a zásadním krokem k finanční gramotnosti je znát aktiva (majetek) a pasiva (závazky). Jinými slovy zjistit, co vlastníme a z čeho tento majetek financujeme, čím je majetek kryt. Porovnání aktiv a pasiv říkáme „rozvaha".

Aktiva tvoří peníze v hotovosti a na bankovních účtech a vše z čeho přichází do rodinného rozpočtu příjem (cenné papíry, stavební spoření, pojištění, pohledávky, nemovitosti - které vytvářejí příjem, akcie, dluhopisy, podílové listy, umělecké předměty, majetek - který časem získává hodnotu, autorská práva, vlastní podnikání, apod.).

Pasiva zahrnují vše, co vytváří v rodinném rozpočtu výdaje (splátky: půjček, splátkového nákupu, úvěrů, leasingu, hypotéky, nemovitostí a hodnota věcí, které nakupujeme a spotřebováváme, osoby i zvířata, které vyživujeme, apod.).

Porovnáním celkové hodnoty aktiv a pasiv zjistíme naší finanční situaci, to znamená, zda jsme celkově spíše zadluženi nebo zda bychom byli schopni splatit všechny své závazky. Není-li domácnost schopna splatit všechny své závazky, pak musíme pasiva snížit, nebo hledat cesty ke zvýšení aktiv.

Pozor stejná věc může být aktivem i pasivem, vždy záleží na tom, zda znamená pro rozpočet příjmem (pak je aktivem) nebo výdaj (pak je pasivem). Osobní auto pro potřeby rodiny je pasivem - přináší do rozpočtu výdaje. Osobní auto k úspěšnému podnikání je aktivem - přináší do rozpočtu příjem. Pokud si vezmeme půjčku na obytný dům, který pronajmeme, a nájmy nám uhradí celou splátku půjčky a ještě peníze zbudou, je půjčka aktivem a zajišťuje příjem.


Pokud chceme mít finanční gramotnost, musíme dobře znát tok peněz, pochopit rozdíl mezi aktivy a pasivy a umět podnikat a tvořit aktiva. To je to nejdůležitější, co musíme znát a dělat pro získání dostatku peněz. Může to znít absurdně jednoduše, ale většina lidí nemá představu, jak hluboký význam toto pravidlo obsahuje. Většina lidí finančně zápasí, protože neví, jaký je rozdíl mezi aktivy a pasivy. Lidé, kteří mají finanční gramotnost hledají příležitosti jak získat aktiva, tedy utrácejí peníze tak, aby jim vytvářely nové příjmy. Ti co finanční gramotnost nemají hledají příležitost jak nakupovat se slevou a peníze utrácejí s tím že vytvářejí nové příjmy jiným - a sami získávají pasiva. Tito lidé jdou po cestě, která k finanční svobodě nevede, ale stále pro ně existuje možnost se obrátit a jít tím správným směrem. Musí jen chtít změnit zažité postupy a finanční myšlení. Finanční gramotnost na wikipedii.

Máte zájem o další informace pak neváhejte a napište.Zdravý Čech - životní styl Zajímavé stánky zdenekpitner.bohatycech.cz

Finanční poradenství, jazykové vzdělávání


všechny stránky
Bohatý Čech na facebooku

Aktuality Pojistka na blbost

11.07.2018 - Při výkonu povolání můžete způsobit nemalé škody ať už na majetku, na zdraví či na penězích. Pálit vás to nemusí pouze tehdy, pokud máte správně uzavřené pojištění odpovědnosti z výkonu povolání.         celý článek


všechny aktuality